chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

problemy z sercem
Zdrowie

Jak rozpoznać problemy z sercem?

Serce to najważniejszy organ, który odpowiada za pompowanie utlenionej krwi do wszystkich tkanek organizmu. Dzięki temu może on prawidłowo funkcjonować. Nieprawidłowości w pracy serca są przyczyną wielu groźnych chorób. 

Przyczyny chorób serca

Choroby serca to najczęstsza przyczyna wszystkich zgonów. Uznane zostały za choroby cywilizacyjne, ponieważ ich przyczyną w dużej mierze jest rozwój cywilizacji i zmiana stylu życia. Wiąże się to ze stresem, przemęczeniem, siedzącym trybem życia, niewłaściwą dietą. Dodatkowymi czynnikami negatywnymi jest picie alkoholu oraz palenie papierosów. Choroby serca dotykają osoby w każdym wieku, ale szczególnie osoby po 50 roku życia. Najczęściej rozwijają się znacznie wcześniej, ale sygnały ostrzegawcze są z reguły lekceważone. 

Choroby serca mogą być także wrodzone, ale dzięki postępowi w medycynie większość z nich może zostać wyleczona. 

Objawy chorób serca

W większości przypadków organizm wcześniej wysyła sygnały, że coś w nim zaczyna funkcjonować nieprawidłowo, tak jest także z sercem. Oznakami, że występują z nim jakieś problemy są:

  • spadek wydolności organizmu – uczucie zmęczenia, wykonywanie codziennych czynności wymaga coraz większego wysiłku, coraz częściej trzeba odpoczywać podczas wychodzenia po schodach lub podczas spaceru,
  • obrzęki kończyn dolnych – często towarzyszą im także zasinienia, to efekt niewydolności mięśnia sercowego, 
  • duszności – mogą pojawić się po większym wysiłku,
  • kołatanie serca – przyśpieszone bicie serca jest objawem zaburzenia rytmu pracy serca, może być spowodowane stresem, nagłym zdenerwowaniem, obfitym posiłkiem lub wysiłkiem fizycznym,
  • ból – najczęściej pojawia się w okolicach mostka klatki piersiowej, ale może występować także w okolicach lewej łopatki, może zwiastować zawał serca. 

Nigdy nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ z reguły oznaczają choroby serca.

Najczęstsze choroby serca

Wszystkie powyżej wymienione objawy świadczą o problemach z prawidłowym funkcjonowaniem serca i ryzykiem poważnych schorzeń. Do najczęściej występujących chorób serca należą różnego rodzaju arytmie serca. Najczęstszą z nich jest trzepotanie i migotanie przedsionków (w skrócie AF). Typowymi objawami jest kołatanie serca, niepokój, spadek ciśnienia, ewentualnie zawroty głowy. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie arytmii, które pozwala na ustalenie przyczyn choroby. Arytmię serca kardiolog stwierdzi na podstawie badania EKG, które może wykonać w domu pacjenta. Poszukując lekarza, jakim jest kardiolog Kraków i inne większe miasta dają możliwość wizyty domowej – to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób starszych i posiadających trudności w poruszaniu się. W celu pogłębienia diagnozy, na wizycie domowej kardiolog może także założyć aparat Holtera, który będzie monitorował pracę serca przez 24 godziny. 

Drugą grupą są choroby niedokrwienne serca, które często mogą zwiastować zawał serca. Wywoływany jest on martwicą części mięśnia sercowego, spowodowaną za małą ilością dostarczanego tlenu. Może pojawić się bardzo nagle, ale mogą go też zwiastować bóle w klatce piersiowej. 

Do innych często występujących chorób serca należą:

  • niewydolność mięśnia sercowego,
  • zapalenie wsierdzi lub osierdzia,
  • nerwica serca,
  • wady zastawkowe.

Wszystkie choroby serca są niebezpieczne, a nie leczone są zagrożeniem dla życia. 

Leczenie chorób serca

Nigdy nie należy lekceważyć objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego i zawsze trzeba zgłosić się z nimi do lekarza rodzinnego. To on dokonuje wstępnej diagnozy i wystawia skierowanie do specjalisty, czyli kardiologa, który zleca dodatkowe badania.

Na podstawie objawów oraz wyniku badań kardiolog w Krakowie lub innym mieście ustala leczenie. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne, ale często potrzebne są także drobne zabiegi chirurgiczne, jak by-passy czy angioplastyki (balonikowanie). To bardzo skuteczne metody, które nie tylko poprawiają pacjentowi stan zdrowia, ale także znacznie przedłużają życie. 

W przypadku zawału serca, czyli ostrego jego niedokrwienia, o życiu pacjenta decyduje każda minuta. Im wcześniej nastąpi pomoc, tym skutki zawału będą mniejsze i tym mniejsze będzie uszkodzenie mięśnia sercowego. Najważniejsze jest pierwsze 20 minut, potem może być za późno. Pomocy może udzielić zespół Pogotowia ratunkowego lub kardiolog w Krakowie, który dysponuje aparatem EKG oraz defibrylatorem mogącym przywrócić akcję serca. 

Choroby serca są bardzo niebezpieczne i nigdy nie należy ich lekceważyć. Nieleczone prowadzą do wielu powikłań, które utrudniają normalne funkcjonowanie, w wielu wypadkach stanowią także bezpośrednie zagrożenie dla życia. W przypadku chorób serca ważne jest nie tylko leczenie, ale także profilaktyka, czyli aktywny tryb życia oraz zdrowa dieta pozbawiona produktów wysokoprzetworzonych.

Artykuł sponsorowany