chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

ćwiczenia na barki
Lifestyle Zdrowie

Ćwiczenia na barki – popraw swoją sylwetkę i zdrowie

Dobrze zbudowanie barki są domeną ludzi trenujących siłowo, zwłaszcza spotkamy je u kulturystów. Większość trenujących lubi wykonywać ćwiczenia na barki, gdyż efekt ich wykonywania jest widoczny. Zwłaszcza, że w barkach zazwyczaj odkłada się niewielka tkanka tłuszczowa. Jednak, nie tylko kulturyści i osoby chcące uwypuklić swoją sylwetkę docenią ten rodzaj treningu. Sportowcy także często wykonują ćwiczenia na barki, aby wzmocnić swój organizm i uzyskiwać lepsze wyniki

Ćwiczenia na barki. Dlaczego warto je wykonywać?

Ćwiczenia na barki wpłyną dobrze na trzy główne aspekty: zdrowie, sprawność i wygląd. Barki wspierają większość innych ćwiczeń, w których pracują, choćby plecy, klatka piersiowa czy ramiona. Również silne barki przydadzą nam się w naszym codziennym funkcjonowaniu, będą także chronić przed niektórymi kontuzjami i urazami. Barki, to część ciała, która najmocniej wpływa na wygląd sylwetki i zmianę proporcji ciała.

ćwiczenia na barki hantle

Podstawowe ćwiczenia na barki

Wyciskanie sztangi sprzed głowy

Ćwiczenie to, możemy wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej. W przypadku ćwiczenia w pozycji siedzącej, nasze oparcie ustawiamy pod kątem 90o, pośladki i plecy dotykają oparcia. Sztangę chwytamy nachwytem, łokcie delikatnie wysuwamy do przodu. Ruch rozpoczynamy, gdy sztanga przylega do klatki piersiowej. Mocno wypychamy sztangę nad głowę, unikając przeprostów w stawach łokciowych. W przypadku wykonywania ćwiczenia w pozycji stojącej, ustaw całe stopy na stabilnym podłożu, rozstaw je na szerokość barków. Przy tym ćwiczeniu bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej postawy, aby nie nabawić się kontuzji. Ważny zatem jest solidny chwyt, aby sztanga nie wypadła nam z rąk. Nie powinniśmy również zbyt gwałtownie opuszczać sztangi.

Unoszenie hantli

Aby wykonać to ćwiczenie musisz ustawić się w lekkim rozkroku. W obie dłonie złap hantle, a ramiona ustaw wzdłuż tułowia. Unoś ręce przed siebie, aż znajdą się na wysokości barków. Zatrzymaj się w tej pozycji na parę sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. W innej wersji tego ćwiczenia możesz unosić ręce w bok, aż do momentu, gdy ramiona znajda się na wysokości baraków.

Sprawdź, jakie inne ćwiczenia z hantlami możesz wykonywać.

ćwiczenia na barki

Odwodzenie ramion w bok w opadzie tułowia

Do tego ćwiczenia na barki po raz kolejny przydadzą nam się hantle. Stajemy w lekkim rozkroku. Wykonujemy opad tułowia, tak aby był on równoległy do podłoża. Ramiona ustawione są luźno w stronę podłoża. Chwytamy hantle i wykonujemy szeroki ruch po łuku, aż hantle znajdą się na wysokości barków. Zatrzymuje się w tej pozycji na parę sekund, a następnie powoli wracamy do pozycji wyjściowej.

Sprawdź: Które ćwiczenia na triceps są najskuteczniejsze?

Ćwiczenia na barki – podsumowanie

Przedstawiliśmy kilka ćwiczeń na barki, od których naszym zdaniem można zacząć przygodę z treningiem tej partii ciała. Część z tych ćwiczeń można wykonać w domu, oczywiście jeśli mamy odpowiedni sprzęt. Chcący zgłębić temat bardziej zaawansowanych ćwiczeń na pewno znajdą odpowiednią wiedzę dla siebie w Internecie lub u trenerów na siłowni. Ważne w ćwiczeniach na barki, jest to, żeby poznać swój organizm. Nie warto iść ślepo za pokusą dobrych efektów treningu i przesadzać z intensywnością. Pamiętajmy, że nasze mięśnie potrzebują odpoczynku i regeneracji. Życzymy licznych osiągów zdrowotnych i dobrego wyglądu. Powodzenia!