chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

udar objawy przepowiadajace
Moda

Udar objawy przepowiadające – co musisz wiedzieć

Od zawsze profilaktyka jest lepsza, zdrowsza i tańsza niż leczenie. Wiedzieć to powinni wszyscy i dbać o zdrowie swoje i najbliższych. Niektóre przypadłości, dając znać o sobie wcześniej są bardzo poważne. Są nimi między innymi zawał serca lub udar mózgu. W obu przypadkach szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie akcji ratunkowej może ocalić życie lub zdrowie. Udar objawy przepowiadające – jakie są i co zrobić w przypadku ich wystąpienia?

Czym jest udar i dlaczego jest taki groźny?

O udarze mózgu mówimy wtedy, gdy z jakiegoś powodu do mózgu nie został przetransportowany tlen. Tlen jest niezbędny do naszego życia, do funkcjonowania organizmu. Jeżeli ten najważniejszy organ zostanie niedotleniony przez określony czas, skutki będą dramatyczne.

Powodem zatrzymania dopływu tlenu do mózgu najczęściej jest zator w żyle tętniczej lub jej pęknięciem. Niezależnie od przyczyny, skutki mogą być tak samo katastrofalne. Mowa tu o takich efektach jak niesprawność ruchowa, od takiej w stopniu lekkim aż do zaburzeń zakłócających lokomocję. Innym następstwem udaru są połowiczne zaburzenia czucia, zaburzenia mowy i widzenia. To najczęstsze skutki udaru, mogą pojawić inne, także dotyczące zdrowia psychicznego.

Udar objawy przepowiadające – Zareaguj w porę i uratuj zdrowie

Odpowiednio szybka reakcja może zapobiec wyżej wymienionym skutkom udaru. Warto wiedzieć, że u wielu osób przed wystąpieniem tak zwanego udaru dokonanego występuje „mały udar”. Udar objawy przepowiadające ma dość charakterystyczne, należy bezzwłocznie wezwać pomoc. Osoba w momencie trwania udaru może mieć zaburzoną mowę. Człowiek w takim momencie zamiast mówić bełkocze lub wcale nie może się wysłowić. Kolejnym objawem jest częściowy niedowład lub zaburzenia czucia występujące po jednej stronie ciała. W taki sam sposób występują zaburzenia widzenia. Do tego dochodzi zaburzenie równowagi, zawroty i bóle głowy oraz mdłości.

W efekcie osoba w trakcie udaru z ostrymi objawami budzi wyraźny niepokój wśród obserwatorów takiego ataku, Jednak są przypadki, w których objawy nie są mocno nasilone. Niezależnie od ich nasilenia zagrożenie jest tak samo duże

udar objawy przepowiadajace

Wykonaj prosty test

Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany u swoich bliskich, w pracy, w szkole czy na uczelni możesz wykonać krótki test, który pomoże sprawdzić czy to udar. Poproś osobę, która ma objawy przepowiadające, żeby:

  • uśmiechnęła się – dzięki temu sprawdzisz, czy jej usta podnoszą się równomiernie
  • powtórzyła krótkie zdanie lub odpowiedziała na jakieś proste pytanie. Jeśli osoba bełkocze, ma problemy z wydobyciem słowa i jest splątana, może to być jeden z objawów udaru
  • podniosła obie ręce nad głowę – jeśli nie może tego wykonać lub wykonuje to tylko jedną ręką, a druga jest zblokowana, może to świadczyć o niedowładzie ciała lub jego części.

Jeśli wykonanie któregoś elementu z powyższego testu wzbudziło twoje wątpliwości natychmiast wezwij pomoc.

Udar objawy przepowiadające – Co może się stać jeśli nie zareagujemy odpowiednio?

Osoby, którym nie udało się w porę pomóc często umierają lub ich organizm w wyniku długiego niedotlenienia jest w stanie wegetatywnym.
Obje opcje z pewnością nie są dla nikogo atrakcyjne, dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat udaru. Dzięki szybkiej reakcji możemy ocalić życie innej osobie lub samemu sobie. Być może będzie to życie kogoś bardzo nam bliskiego, rodzic, współmałżonka czy dziecka. Wbrew ogólnej opinii udar nie jest czymś co spotyka tylko starsze osoby, może dotknąć każdego z nas, nie zważa na wiek.