chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Dlaczego warto używać kosmetyków z kwasem salicylowym
Uroda

Dlaczego warto używać kosmetyków z kwasem salicylowym?

Kosmetyki z kwasem salicylowym cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że mają one świetne działanie na skórę i warto po nie sięgać. To z kolei sprawia, że kwas jest włączany do składu jeszcze większej liczby kosmetyków. Dlaczego warto go używać? Co daje jego stosowanie?

Działanie antybakteryjne

Kwas salicylowy ma działanie antybakteryjne. Jest skuteczny w walce z zaskórnikami i wypryskami. Z tego powodu okazuje się bardzo popularnym składnikiem kosmetyków do cery problematycznej. Kwas pomaga też w redukcji sebum, które przyczynia się do powstawania zaskórników. Działanie antybakteryjne jest wykorzystywane przede wszystkim w tonikach, żelach do mycia oraz kremach.

Działanie przeciwzapalne

Kwas salicylowy ma działanie przeciwzapalne. Dzięki temu może on łagodzić widoczność zmian i redukować ich zaczerwienienie. Kwas pomaga w zmniejszeniu stanów zapalnych i wspomaga ich szybsze gojenie. W przypadku cery trądzikowej może on nawet zabezpieczać przed powstawaniem brzydkich i zaognionych zmian. Działanie to łączy się ściśle z działaniem antybakteryjnym.

Działanie złuszczające

Kwas salicylowy tak jak i inne kwasy ma działanie złuszczające. Oznacza to, że może on być wykorzystywany do wykonywania peelingów chemicznych. Ich siła zależy od stężenia kwasu. W przypadku kosmetyków stosowanych w domu złuszczanie zwykle jest dość delikatne i bezpieczne do stosowania przez amatorów. W salonach kosmetycznych używa się mocniejszego kwasu, który powoduje silne złuszczanie skóry. Może ono trwać nawet kilka dni. Efektem jest jednak gładka, dogłębnie oczyszczona skóra ze zdecydowanie zmniejszonymi porami i zaskórnikami.

Działanie wygładzające

Skoro kwas ma działanie złuszczające, to oczywiste jest też, że może on działać wygładzająco. Dzięki jego regularnym stosowaniu skóra może wyglądać zdecydowanie młodziej. Wygładzanie skóry uwzględnia także zmniejszenie porów. To z kolei oznacza, że mniej zanieczyszczeń może w nie wnikać, a efektem tego będzie mniej zaskórników. Oczywiście widoczne poszerzone pory nie wyglądają zbyt dobrze i konieczne jest podejmowanie działań, które mają na celu ich zmniejszenie.

Działanie rozjaśniające

Kwas salicylowy ma też działanie rozjaśniające skórę. Pomaga on w walce z zaczerwienieniem i z rumieniem. Skutecznie wyrównuje koloryt skóry, bo zmniejsza także widoczność niewielkich blizn. Dzięki temu, że zostają one rozjaśnione i spłycone poprzez złuszczające działanie kwasu, są one zdecydowanie mniej zauważalne i łatwiej ukryć je pod makijażem.

Działanie regenerujące

Niewiele osób wie, ale kwas salicylowy może także regenerować skórę. Umożliwia on lepszą absorpcję przez skórę innych składników odżywczych zawartych w kosmetykach, w tym przede wszystkim witaminy A. Dzięki temu kwas może przyczyniać się do ogólnej poprawy stanu skóry. Dodając to działanie to pozostałych już wymienionych, otrzymujemy obraz kwasu o kompleksowym działaniu, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej, tłustej oraz ze skłonnością do zaczerwienień.