chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Moda

Czy można spać w tamponie – fakty i mity

Od wielu lat tampony zdeklasowały klasyczne podpaski w trakcie menstruacji. Nic dziwnego, tampony kojarzą się przede wszystkim z wygodą i komfortem. Regularnie wymieniane sprawiają, że bez obaw można założyć obcisłe spodnie, uprawiać sport czy pływać pomimo trudnych dni. Dawniej kobiety w trakcie miesiączki musiały rezygnować z wielu form aktywności oraz nosiły luźną, ciemną odzież, aby zamaskować to, że mają okres. Było to szczególnie trudne dla młodych dziewcząt, które dopiero co wkroczyły w okres dojrzewania i często czuły się stygmatyzowane przez menstruację.

Na szczęście te czasy minęły. Dziś w trakcie okresu (pod warunkiem dobrego samopoczucia) można robić niemal wszystko: pływać, chodzić po górach, jeździć na rowerze, spędzać czas na plaży czy na w obcisłej sukience na imprezie. Zachowanie stosownych zasad higieny w trakcie wymiany tamponów gwarantuje, że podczas ich użytkowania kobiety mogą mieć pewność, że będą czuć się komfortowo i niejednokrotnie zapomną nawet o tym, że mają okres. Prawidłowo założony tampon jest niewyczuwalny i nie sprawia żadnego dyskomfortu w trakcie chodzenia czy biegania. Jego aplikacja jest prosta i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.

Wybór tamponu
W drogeriach czy aptekach znajdziemy tampony z aplikatorem lub bez w różnych rozmiarach w zależności od intensywności krwawienia. Decyzja który wybrać zależy od kobiety, każda ma swoje własne preferencje. Wybierając tampony warto zwrócić uwagę czy są ekologiczne i wykonane bez dodatków środków chemicznych. Niestety wielu producentów tamponów czy podpasek wciąż stosuje ich chemiczne bielenie, co może niekorzystanie wpływać na zdrowie, zwłaszcza w tak wrażliwych miejscach.

Czy można spać z tamponem?
Często zadawanym pytanie, zwłaszcza wśród młodszych kobiet używających tamponów, jest to czy mozna spac w tamponie. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Jak potwierdzają producenci tych środków higienicznych i lekarze nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Oczywiście należy pamiętać o zasadach higieny jak również o wymianie tamponów po około czterech czy pięciu godzinach lub częściej, jeśli jest taka konieczność. Medycznie nie ma żadnych przeszkód, aby spać z tamponem. To również zdecydowanie bardziej komfortowe niż klasyczna podpaska, która, w zależności od pozycji w trakcie snu, często się przesuwa co może doprowadzić do zabrudzenia bielizny czy pościeli. Tampon w trakcie snu, tak samo jak w ciągu dnia jest niewyczuwalny, dlatego zapewnia poczucie komfortu i pozwala na niezakłócony wypoczynek.