chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Zdrowie

Ortodonta co robi i jak wygląda proces leczenia

Piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie i uatrakcyjnia nasz wygląd. Niestety nie każdy może się cieszyć idealnie równymi zębami. Jeśli borykamy się z wadami zgryzu, zauważyliśmy u siebie nieprawidłowości w ustawieniu zębów, to warto rozważyć wizytę u ortodonty. Im szybciej, tym lepiej, gdyż nieleczone wady zgryzu nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim mogą doprowadzić do przykrych dolegliwości.

Ortodonta co robi?

Ortodonta to lekarz stomatolog, który wyspecjalizował się w rozpoznawaniu i leczeniu wad zgryzu. Oprócz zadbania o proste zęby zadaniem ortodonty jest diagnostyka narządu żucia oraz eliminacja czynników, które proces żucia zaburzają. Wizyta u ortodonty jest wskazana dla osób cierpiących na tzw. bruksizm, czyli nadmierne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, które to mogą wynikać z wady zgryzu. Specjalista ustala przebieg leczenia, proponuje właściwe dla pacjenta rozwiązania oraz zajmuje się korygowaniem uzębienia dzięki aparatom ortodontycznym.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Przed pierwszym spotkaniem z lekarzem należy dokładnie umyć zęby, tak jak w przypadku każdej wizyty u stomatologa. Zanim jednak udamy się do specjalisty, warto najpierw odwiedzić swojego dentystę, który sprawdzi stan uzębienia – przed założeniem aparatu korygującego zgryz należy wyleczyć wszystkie chore zęby, uzupełnić ubytki oraz dobrze jest usunąć kamień nazębny. Takie zabiegi wykonane jeszcze przed wizytą u ortodonty zdecydowanie pozwolą na szybsze rozpoczęcie leczenia z wykorzystaniem aparatu. Ortodonta, aby dokładnie zbadać wadę zgryzu będzie potrzebował zdjęć RTG, w tym zdjęcia pantomograficznego, na którym widoczne są wszystkie zęby, oraz cefalometycznego, które obrazuje profil twarzy i czaszki. Zdjęcia można wykonać w tym samym dniu, co wizyta, są one dostępne tuż po wykonaniu. Do ustalenia pełnego planu leczenia ortodonta pobierze odcisk zgryzu.

Przebieg leczenia u ortodonty

Po wskazaniu pacjentowi odpowiedniej drogi leczenia, ortodonta rozpisze koszty oraz zaproponuje aparat ortodontyczny. W zależności od skali problemu może być to aparat stały (zakładany na ok. 2 lata) lub ruchomy (noszono głównie w nocy). Na następnym spotkaniu aparat stały będzie gotowy do założenia, a ruchomy do wydania pacjentowi. Lekarz udzieli instrukcji odnośnie dbania o higienę jamy ustnej oraz dbania o aparat, a także poruszy kwestię diety. Przez cały etap leczenia konieczne będą wizyty kontrolne, wypadają one średnio raz na miesiąc. Po zdjęciu aparatu lekarz zaleci aparat retencyjny mający na celu utrwalić osiągnięty efekt.