chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

montessori
Dziecko

Montessori w warunkach domowych – jak to zrobić?

Maria Montessori była włoską lekarką, żyjącą na przełomie XIX i XX wieku, która opracowała system pedagogiczny zorientowany na swobodny rozwój najmłodszych. Specjalistka sądziła, że wychowanie nie powinno ograniczać pokładów kreatywności i spontaniczności skumulowanych w dziecku. Z metodą Montessori związane są różnorodne zabawki i akcesoria. Warto wiedzieć, które z nich można wykorzystać w domu.

Czym jest metoda Montessori?

System Montessori stanowi model dydaktyczny dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, w którym istotne znaczenie ma środowisko oraz nauczyciele je tworzący. Dzięki odpowiednim zajęciom maluch może rozwijać kreatywność, aktywność fizyczną oraz inteligencję emocjonalną. Program dydaktyczny w ramach modelu stworzony jest w taki sposób, by dziecko czerpało z niego radość oraz satysfakcję. Metoda Montessori opiera się na pozytywnej relacji między nauczycielem a uczniem. Oboje darzą się szacunkiem i zaufaniem, co pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości u dziecka. W modelu opracowanym przez włoską badaczkę nie ma typowych dla standardowego szkolnictwa prac domowych. Dzieci pracują wspólnie, nie tylko, przygotowując projekty naukowe, ale również robiąc posiłki, czy też zajmując się wystrojem szkolnej klasy. Warto dodać, iż podobny model wychowawczy, co Maria Montessori, propagował polsko-żydowski pedagog Janusz Korczak – zwolennik emancypacji dzieci.

Jakie akcesoria wykorzystuje się w metodzie Montessori?

Metoda Montessori bazuje na zabawkach i przyrządach, pobudzających uczniów do kreatywnego myślenia. W trakcie użytkowania materiałów edukacyjnych dzieci odczuwają przyjemność i satysfakcję, dzięki czemu zajęcia z ich wykorzystaniem nie ograniczają się do pojedynczych sesji. Wśród najbardziej popularnych akcesoriów metody Montessori warto wskazać koraliki do algebry, patyczki walce do geometrii, fiszki do języków itp. Przyrządy dobierane są w taki sposób, by pobudzały one wszystkie zmysły ucznia.

Metoda Montessori w domu – jak przygotować środowisko?

Metoda Montessori to nie tylko model edukacyjny dla placówek dydaktycznych, ale również rodziców. Warto o tym pamiętać, by pozytywne emocje związane z nauką i samodoskonaleniem nie ograniczały się jedynie do zajęć w szkole. W sklepach internetowych znaleźć można wiele zabawek związanych z metodą Montessori. Pozwalają one na stworzenie odpowiedniego środowiska, sprzyjającego pobudzaniu zmysłów malucha. Wśród przydatnych akcesoriów warto wskazać drewniane układanki cyfrowe. Dzięki nim można nauczyć dziecko prostych działań matematycznych. Cyferki mają odpowiednio dobrane kolory, które wpływają na kreatywność malca. Dziecko może bawić się cyferkami tak jak tradycyjnymi puzzlami, zmieniając ich położenie pomiędzy wnękami. Jakie inne zabawki warto kupić swojemu maluchowi? Na uwagę zasługują:

  1. marakasy do nauki muzyki;
  2. układanka Goki, pobudzająca kojarzenie;
  3. zestaw majsterkowicza;
  4. tablica Montessori;
  5. wielokolorowy flet.

W przypadku najmłodszych świetnie rozwiązanie stanowi szuflada Montessori z otworami na żetony oraz kulkę. Zabawa z nią polega na włożeniu wybranego przedmiotu w otwór, a następnie wysunięciu szuflady i wydobyciu ukrytej zabawki. Szuflada świetnie wpływa na koordynację ruchową malca, koncentrację i poczucie trwałości dotykanych rzeczy.

Metoda Montessori jest niezwykle efektywnym modelem edukacyjnym, który warto stosować w codziennym wychowaniu dziecka. Akcesoria związane z tym system są tak skonstruowane, by maluch uczył się i bawił jednocześnie. Warto zatem zdecydować się na ich zakup.