chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

sprzęt do ćwiczeń w domu piłka
Lifestyle Zdrowie

Sprzęt do ćwiczeń w domu – jaki wybrać?

Zasiedziałeś się w czasie nauki lub pracy zdalnej? Chcesz poprawić swoją kondycje i zdrowie bez wychodzenia z domu. Potrzebujesz zrzucić kilka kilogramów, a nie chcesz iść do klubu fitness. Zobacz jak zacząć i jak urozmaicić swój trening domowy. Pomoże ci w tym sprzęt do ćwiczeń w domu, który chcemy ci zaproponować.

Przyrządy do ćwiczeń w domu – orbitrek

Pewnie pomyślałeś o tego typu urządzeniu czytając o czym będzie ten artykuł. Orbitrek jest bowiem popularnym przyrządem do ćwiczeń. Ćwiczenie na tego typu urządzeniu pozwala ćwiczyć większość partii naszego ciała. Praca na orbitreku wydaję się dość naturalna, polega na wykonywaniu ruchów rękami i nogami, które są analogiczne do chodzenia. Taki sprzęt do ćwiczeń pozwala nam spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie nóg, brzucha ramion i pośladków. Pozwoli nam także zadbać o kondycję. Gdy zaczynamy przygodę z tego typu urządzeniem wykonujmy ćwiczenia przez około 20-30 minut, 3-4 razy w tygodniu, z czasem zwiększając obciążenie. Przy zakupie orbitreka warto zwrócić uwagę na swoje parametry fizyczne i dostosować zakup do nich. O ile z orbitreka mogą korzystać osoby w dowolnym wieku, to już wzrost może być przeszkodą. Osoby bardzo wysokie mogą mieć problem z zachowaniem odpowiedniej postawy. Warto zatem dopasować orbitrek do siebie. Ważna w przypadku tego typu urządzeń jest też motywacja do ćwiczeń. Jeśli nasza kondycja jest słaba, po paru razach zwyczajnie odechce nam się ćwiczeń na tym urządzeniu. Rekomendujemy jednak wybór orbitreka jako przyrządu do ćwiczeń w domu.

Sprzęt do ćwiczeń w domu – rowerek stacjonarny

Drugim popularnym sprzętem do ćwiczeń w domu jest rowerek stacjonarny. Pozwala wzmocnić i modelować dolne partie ciała. Jest idealny, gdy chcemy poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Sposób działania nie różni się od działania normalnego roweru, z tą różnicą, że za pomocą pokręteł możemy dostosować opór. Jedynym przeciwwskazaniem do korzystania z tego sprzętu do ćwiczeń są problemy ze stawami zwłaszcza kolanowymi. Ćwiczenie na rowerku stacjonarnym wzmacnia przede wszystkim partie ud, pośladków oraz łydek. Trening na tym urządzeniu może przyjąć różne formy. Jeśli postawimy na mniejszy opór w rowerze i na dłuższy czas ćwiczeń, to wzmocnimy wydolność i kondycje. Krótsze ćwiczenia z większą intensywnością lepiej posłuży wzmocnieniu mięśni i spaleniu tkanki tłuszczowej. Wybór rowerka stacjonarnego jako przyrządu do ćwiczenia ma jeszcze jedną ważną zaletę. Możemy go ustawić w salonie i ćwiczyć oglądając swój ulubiony film bądź serial lub prowadząc videorozmowę z przyjaciółką.

przyrząd do ćwiczeń w domu rowerek

Przyrząd do ćwiczeń w domu – bieżnia

Gdy pogoda za oknem zaczyna wyglądać jak schemat odcieni szarości, a smog atakuje nasze płuca, to ciężko mówić o przyjemnym bieganiu na zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup bieżni do treningu. Często możemy zobaczyć ludzi ćwiczących na takich urządzeniach na siłowniach, w filmach czy reklamach. Poza przeciwskazaniami medycznymi nie istnieją inne, które mogą dyskwalifikować nas przed ćwiczeniem na tym urządzeniu. Podczas treningu pracuję całe ciało, a najbardziej mięsnie ud i pośladków. Bieżnie mają możliwość dostosowania prędkości taśmy do naszych potrzeb i naszej aktualnej kondycji. Osoby, które częściej biegają, mogą także wybrać bieżenie z możliwością ustawienia nachylenia podczas biegania. Zyskujemy dzięki temu imitację biegu pod górkę. Zachęcamy do wykorzystania bieżni jako sprzętu do ćwiczeń w domu, pamiętając jednak, że jest to urządzenie sporych rozmiarów. Warto zatem przemyśleć jego zakup jeśli posiadamy osobne pomieszczenie do ćwiczeń np. garaż lub piwnicę.

Zastanawiasz się do czego wykorzystać zakupiony sprzęt do domowej siłowni? Sprawdź, trening cardio w domu.

Atlasy do ćwiczeń

Jeśli jesteśmy przy domowej siłowni to kolejnym urządzeniem w zestawie do ćwiczeń w domu jest atlas. Daje on możliwość trenowania wielu partii mięśni i w dobry sposób zastępują kilka pojedynczych urządzeń do ćwiczeń. Mają jednak jedną zasadniczą wadę jaką jest wielkość. Atlasy są zazwyczaj sporego rozmiaru urządzeniami, które występują jednak w mniej rozbudowanej formie. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i wolnego miejsca. Urządzenie to świetnie nadaje się do różnego treningu. Od ćwiczeń ogólnorozwojowych po ciężki trening kulturystyczny. Nada się zatem zarówno do dbania o sylwetkę jak i budowy masy mięśniowej.

Zestaw do ćwiczeń w domu – sztanga, ławeczka i hantle

Powyższe propozycje nie przypadły ci do gustu lub zwyczajnie nie masz na nie miejsca. Może zainteresuje cię klasyczny zestaw do ćwiczeń czyli ławeczka, hantle i sztangi. Ławeczka pozwoli wykonać nam takie ćwiczenia jak choćby pompki czy ćwiczenia angażujące mięśnie nóg. Jeśli do ławeczki dokupimy sztangę otrzymamy chyba najbardziej klasyczny zestaw do ćwiczeń kulturystycznych w domu. Dzięki niemu wykonamy ćwiczenia budujące nasz biceps triceps i mięsnie klatki piersiowej. Możemy wybrać od razu gotowe zestawy składające się ze sztangi wraz z obciążnikami. Jednak możemy także stopniowo rozbudowywać nasz zestaw o dodatkowe krążki. Zakup hantli jest idealny w przypadku ograniczonej przestrzeni, a pozwolą nam w łatwy sposób kształtować sylwetkę. W zależności od razu treningu i naszej kondycji możemy dobrać odpowiednie hantle dla siebie. Dla treningu fitness użyjemy hantli do 2 kg. Cięższe hantle sprawdzą się w treningu skupionym na budowaniu mięśni. Tu do wyboru mamy dla początkujących hantle o wadze około 5-10 kg, po hantle o wadze 25 kg dla zaawansowanych użytkowników.

Zobacz: Jakie ćwiczenia z hantlami możesz wykonywać w domu?

sprzęt do ćwiczeń w domu sztanga

Inne sprzęty do ćwiczeń w domu

Ciekawym ćwiczeniem rozwojowym i wzmacniającym jest kalistenika. Polega na wykonywaniu pompek, brzuszków i podciągnięć, do których możemy wykorzystać drążki. Innym ciekawym sprzętem, który może służyć do domowych ćwiczeń jest piłka gimnastyczna. Sprawdzi się ona idealnie do ćwiczeń na kręgosłup. Pozwoli także wzmocnić równowagę, siłę i ustabilizować oddech. Warto także sprawdzić czym są i wypróbować ćwiczenia z gumami.

Domowa siłownia – co wybrać?

Wszystko zależy od nas. Czy chcemy zadbać o swoją kondycję i wydolność, czy zbudować tkankę mięśniową. Dużo zależy także od przestrzeni jaką mamy. Jeśli mamy osobne pomieszczenie przygotowane pod domowy trening, warto zainteresować się zestawem do ćwiczeń. Przykładowy może składać się ze sztangi ławeczki i hantli. Można też zainwestować w atlas. Jeśli chcemy ćwiczyć w salonie lub w domowym biurze warto zainwestować w rowerek lub stepper