chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Zdrowie

Jaka maska FFP3? Przegląd najlepszych rozwiązań ochronnych

Zdecydowałeś się na zaawansowaną ochronę? Wybierając maskę FFP3 zapewniasz sobie najlepsze zabezpieczenie przed wirusami, bakteriami, zarodkami grzybów, ale też toksycznymi substancjami, często rakotwórczymi czy radioaktywnymi. Ten rodzaj maski świetnie sprawdza się także w wymagającym środowisku przemysłowym, gdzie pracownicy są narażeni na ryzyko zachorowań na choroby płuc lub zatrucia gazami i aerozolami. Dobra maska FFP3 uchroni Cię przed tym, dlatego warto dokładnie przemyśleć, który wariant wybrać.

Maska jednorazowa i wielokrotnego użytku

Maski FFP3 w zdecydowanej większości są produktami wielorazowymi. To oznacza, że możesz nosić je kilka razy, pamiętając zawsze o prawidłowym zakładaniu i ściąganiu maseczki z twarzy. Istotne jest też przygotowanie jej do kolejnego użycia poprzez pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza i suszenie, rzadziej dezynfekowanie. O tym, że maseczka jest wielorazowa poinformuje Cię symbol na opakowaniu – R. W przypadku masek jednorazowych to oznakowanie to NR.

Maski jednorazowe są inaczej nazywane jednozmianowymi. Dlaczego? Ponieważ nadają się do użytku przez około 8 godzin https://medivon.pl/jaka-maska-ffp3/. Czasem krócej – dlatego bardziej niż poruszającymi się wskazówkami zegara sugeruj się wilgotnością maski. Gdy poczujesz, że jest ona wilgotna, wydziela przykry zapach i utrudnia oddychanie, zmieniaj ją nawet częściej.

Maseczka z certyfikatem czy bez?

Zakup maseczki FFP3 to zazwyczaj większy koszt, oscylujący w granicach kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Aby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę, niekoniecznie musisz sugerować się ceną. Ta jest wyższa w przypadku masek wielorazowych, a także tych wyposażonych w zaworki i wymienne filtry. Inwestujesz raz, a korzystasz nawet przez kilka miesięcy.

Na pewno jednak nie rezygnuj z jakości. Jej potwierdzeniem są wystawione certyfikaty, które są zgodne z ogólnie przyjętymi normami. Na pewno docenisz atestowane maski za:

  • solidność wykonania z kilku nierozerwalnych warstw,
  • wysoką szczelność na poziomie około 95%, która sprawia, że maseczka idealnie przylega do wypukłości twarzy, zwłaszcza na nosie i pod oczami, chroniąc szkła okularów przed parowaniem,
  • możliwość regulacji (maski z zaworem).

Jeżeli chodzi o rodzaje masek, to w grupie produktów FFP3 znajdziesz także podział na maski z zaworkami, które nie tyko zatrzymują, ale też filtrują zanieczyszczenia oraz maski z dodatkową warstwą filtrującą w postaci filtra węglowego.