chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Moda

Samotna matka prawa

Samotnie wychowujesz swoje dziecko? Nie możesz cieszyć się z pomocy partnera przy codziennym wykonywaniu obowiązków? W związku z tym często brakuje Ci zarówno czasu jak i pieniędzy by odpowiednio zadbać o swoją pociechę lub pociechy? Nie masz pojęcia co zrobić w takiej sytuacji? Chciałabyś poznać swoje prawa oraz przysługujące Ci możliwości? Szukasz rzetelnego i wiarygodnego źródła informacji o prawach samotnej matki? Jeżeli tak, to doskonale trafiłaś – ten tekst jest wprost stworzony dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury!

Samotna matka prawa – poznaj swoje prawa i zacznij z nich korzystać

Na samym początku należy zająć się wytłumaczeniem pojęcia samotna matka, gdyż dla wielu osób nie jest to wcale tak bardzo oczywiste. Za samotną matkę uważa się kobietę, która wychowuje dziecko sama bez żadnej pomocy ojca dziecka, w tym bez pomocy finansowej w postaci przyznanych przez sąd alimentów. W takiej ciężkiej sytuacji życiowej państwo przygotowało pomoc finansową, o którą nie jest jednak wcale prosto się ubiegać. Przede wszystkim by otrzymać zasiłek z tytułu samotnego wychowywania dziecka bądz dzieci, należy udokumentować że zarabia się mniej niż wynosi to ustalona w ustawie granica dochodowa. Jeżeli samotna matka zarabia więcej niż zostało to przewidziane w przepisach, to nie może skorzystać z tej zapomogi. Jeżeli natomiast wszelkie wymagania są spełnione to można liczyć na pomoc państwa opiewającą na 674 złote miesięcznie lub 764 złote miesięcznie, jeżeli w rodzinie jest dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością. Inna możliwością jest złożenie wniosku o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, ten jest przyznawany każdej osobie, która znalazła się w takiej sytuacji życiowej i wynosi 193 zł na każde dziecko, nie może on jednak przekroczyć 386 złotych. Na tym nie kończą się jednak prawa przysługujące samotnej matce, ma ona możliwość pozyskania dodatkowo dwóch wolnych dni od pracy w trakcie roku. Oczywiście w przypadku gdy ojciec dzieci nie życie, to można ubiegać się o przyznanie specjalnej renty rodzinnej, którą dzieci zmarłego mężczyzny będą otrzymały do 26 roku życia – pod warunkiem, że będą kontynuowały swoją edukację po ukończeniu 18 roku życia.

Samotna matka prawa – alimenty

Należy pamiętać, także o tym że samotna matka zawsze ma prawo do ubiegania się o alimenty od ojca dziecka, w takiej sytuacji koniecznie jest złożenie pozwu o alimenty do sądu rodzinnego, w miejscowości w której samotna matka jest zameldowana. Pozew o alimenty można złożyć za darmo, a procedura nie jest skomplikowana.