chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Moda

Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka?

Wielu młodych rodziców często ma dylemat, jak mierzyć temperaturę u niemowlaka. U kilkumiesięcznego dziecka gorączka może pojawiać się m.in. przy infekcji, zatruciu pokarmowym czy wyrzynaniu zębów. Sprawdzenie temperatury niemowlęcia nie zawsze jest jednak łatwe. Jak to zrobić?

Mierzenie temperatury niemowląt – kiedy?

Jeśli dziecko jest apatyczne, płaczliwe lub pojawiają się u niego niepokojące objawy (wysypka, biegunka, wymioty, kaszel itp.), warto sprawdzić, czy nie ma gorączki. Kontrolowanie temperatury niemowlęcia powinno nastąpić też zawsze wtedy, gdy rodzic ma wątpliwości, czy ciało malucha nie jest cieplejsze niż zazwyczaj. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku gorączki zwykle niezbędna jest wizyta u pediatry. Warto również wiedzieć, że u tak małych dzieci wyniki w granicach 37,5ºC nie powinny być powodem do niepokoju, choć oczywiście należy trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać, czy temperatura nie wzrosła. Jeśli maluch ma gorączkę powyżej 38,5ºC, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kontrolne mierzenie temperatury warto przeprowadzać zarówno w godzinach rannych, jak i wieczornych.

Zobacz także: Kalkulator tygodni dziecka – jak liczyć wiek w tygodniach?

Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka?

Do mierzenia temperatury niemowląt wykorzystuje się termometry elektroniczne. Wersje rtęciowe, które zostały wycofane ze sprzedaży, wciąż są w posiadaniu wielu osób, jednak nie należy używać ich w przypadku małych dzieci z uwagi na bezpieczeństwo. Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka termometrem elektronicznym? Najpopularniejszym sposobem jest położenie dziecka w wygodnej dla niego pozycji i wsunięcie maleńkiej końcówki aparatu do jego pupy (nie dalej niż na głębokość 2 cm). Aby zmniejszyć ewentualny dyskomfort malucha, warto końcówkę tę posmarować wcześniej produktem nawilżającym, np. kremem, balsamem, wazeliną. Po paru chwilach wynik powinie pojawić się na termometrze. Po skończonej czynności urządzenie wymaga dokładnego wyczyszczenia.
Inny sposób na to, jak mierzyć temperaturę u niemowlaka, to wykorzystanie termometrów do pomiaru w ustach. Narzędzie wsuwa się wówczas do buzi dziecka, dlatego dobrym rozwiązaniem są modele przypominające smoczek. Bardzo szybką i skuteczną metodą jest także pomiar douszny, choć wymaga on dużej ostrożności, aby nie doszło do uszkodzeń w przewodzie słuchowym bobasa. Wielu rodziców, którzy zastanawiają się, jak mierzyć temperaturę u niemowlaka, rozważa również użycie termometrów naczołowych. Choć sposób ten jest niezwykle wygodny i szybki, to specjaliści ostrzegają, że tego rodzaju pomiar może nie dać precyzyjnego wyniku.