chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Moda

Dlaczego warto się zdrowo odżywiać?

„Jesteś tym, co jesz” – popularny slogan producentów zdrowej żywności chyba najlepiej odpowiada na pytanie, dlaczego warto się zdrowo odżywiać. Wpływ jedzenia na nasze samopoczucie i zdrowie jest niebagatelny. Dlatego, gdy tylko pojawią się niepokojące symptomy ze strony układu trawiennego, skóry, paznokci, włosów, zanim sięgniemy po leki i suplementy, najpierw przyjrzyjmy się naszemu dziennemu menu.

Niepokojące objawy a jedzenie

Nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, aby pracować na najwyższych obrotach. Jeśli czegoś mu brakuje, daje nam o tym znać np. poprzez pogorszony stan naszej skóry lub włosów. Kruche paznokcie, wypadające włosy, ciągłe znużenie mogą świadczyć o niedoborze witamin z grupy B. Suchość skóry to znak, że nasz organizm jest odwodniony, a ilość wody, jaką mu dostarczamy jest niewystarczająca. Wypryski na twarzy i ciele również mogą wynikać z niewłaściwej diety – zbyt duża ilość tłuszczu i konserwantów sprzyjają powstawaniu niedoskonałości.

Dobrze funkcjonujący układ trawienny ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie – zła dieta, nieregularne posiłki i jedzenie w pośpiechu negatywnie wpływają na jego pracę. Zgaga, gazy, wzdęcia, uczucie przelewania się w brzuchu to symptomy, których nie należy ignorować – mogą świadczyć o nietolerancjach pokarmowych. Po zdiagnozowaniu, jakie produkty są nietolerowane przez nasz organizm, należy bezwzględnie wykluczyć je z diety, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Zdrowa dieta = lepsze samopoczucie

Jeśli dostarczamy naszemu organizmowi dobre składniki, to dbamy o nasze ciało od zewnątrz. Efekty zbilansowanej diety widoczne są również gołym okiem w naszym wyglądzie. Zmniejszone sińce pod oczami, lepsza kondycja naszej skóry i włosów to bonusy, jakimi możemy się cieszyć dzięki temu, że zdrowo się odżywiamy. Ale to nie wszystko – stwierdzono, że nasze jelita są naszym drugim mózgiem. Co to oznacza? Jeśli nasz organizm ma trudności z trawieniem, np. przez nietolerancje pokarmowe, to niestrawione resztki zalegają w jelitach, a mikroflora jelit zostaje zaburzona. Taki stan doprowadza to pogorszenia się odporności, spadku formy i przybrania na wadze. Choroby układu pokarmowego, w tym złe bakterie bytujące w jelicie doprowadzają do wielu zaburzeń psychicznych, w tym pogorszenia się nastroju i koncentracji, a nawet są przyczyną depresji.

Dla zdrowia fizycznego i psychicznego jedzenie odgrywa kluczową rolę. Warto do swojej diety wprowadzić zdrowe tłuszcze, chude mięso, warzywa, pełnoziarniste produkty, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Zobacz: Czy kisiel jest zdrowy?