chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Dom

Ekologiczne środki czystości – zrób je sama w prosty sposób!

W sklepach każda kobieta może znaleźć mnóstwo detergentów. Jedne są tańsze, inne nieco droższe. Łączy je to, że ciągle kuszą intensywnym zapachem i oryginalnym opakowaniem, mimo że zawierają w sobie różne substancje toksyczne. Na szczęście istniej pewna alternatywa w postaci środków czystości, które da się wykonać w łatwy i szybki sposób w zaciszu domowym.

Ekologiczne środki czystości – zrób je sama

To świetne rozwiązanie. Po pierwsze, kiedy kobieta przygotuje własne środki czystości, będzie żyć zgodnie z matką naturą (ograniczy zużycie plastiku), a po drugie naprawdę sporo zaoszczędzi (to kosztuje tylko grosze). Dzięki naturalnym preparatom jeszcze efektywniej posprząta mieszkanie i sprawi, że wszystko wokół będzie lśnić pełnym blaskiem.

Dlatego wszelkie dostępne na półkach produkty o różnych nazwach to raczej niepotrzebny wydatek. Tym bardziej że zawierają silne chemikalia, które unoszą się powietrzu. Wnikając do ludzkiego organizmu, np. podrażniają skórę i zaburzają hormony. Lepiej więc nie narażać zdrowia rodziny i postawić jedynie na ekologiczne metody.

Domowe preparaty – przykłady i przepisy

Aby więc pozyskać ekologiczne środki czystości – zrób je sama. To nic trudnego. Najciekawszy jest uniwersalny preparat. Taki, który pomoże wyczyścić i zdezynfekować każdą powierzchnię. Jak go przygotować? Przepis wygląda następująco: najpierw należy wymieszać 1 szklankę wody ze szklanką octu, a później dodać jeszcze 12 kropli olejku eterycznego, aby zneutralizować mało przyjemny zapach.
Oczywiście przykładów na sprawdzone, domowe środki czystości jest znacznie więcej. Nie będziemy jednak opisywać wszystkich. Zaprezentujemy niektóre z nich. Co ważne, mają one często właściwości antybakteryjnie.

Kolejnym jest np. środek, dzięki któremu pani domu doprowadzi do porządku toaletę. Wystarczy, że połączy 1 szklankę octu z łyżeczką olejku z drzewa herbacianego, a całość umieści w w butelce z rozpylaczem. Przyda się też 0,5 szklanki sody sody oczyszczonej. Po spryskaniu wnętrza ubikacji, trzeba odczekać kilka minut, a na koniec użyć szczotki i suchej szmatki.

W kuchni do mycia naczyń warto przygotować naturalny płyn. Jak to zrobić? Potrzebne będą 3 łyżki szarego mydła (startego), 1,5 łyżki octu jabłkowego, 2 szklanki gorącej wody, łyżka sody oczyszczonej i sok z cytryny. Wystarczy rozpuścić płatki mydlane, a następnie dołożyć pozostałe składniki.

Z kolei podłogę można wyczyścić płynem, który również jest łatwy w wykonaniu. Należy tylko mieć pod ręką wiadro, gdzie wleje się 2 litry gorącej wody. Oczywiście to nie wszystko. Podłoga będzie lśnić, jeżeli doda się – jak zawsze – „magicznego” octu (1 szklaneczka) oraz 10 kropli olejku eterycznego.

Podsumowanie

Chcesz mieć sprawdzone i opisane wyżej ekologiczne środki czystości – zrób je sama. Bez wydawania sporej sumy pieniędzy. Długi czas i cierpliwość także nie są wymagane. Wystarczy kilka chwil i chęci. Wtedy przygotuje się tanie i jednoczenie domowe preparaty, które przydadzą się do codziennego dbania o mieszkanie i walki z brudem.